info@atlaspico.com روبروی مارک آنتالیا ، خیابان 470 ، آپارتمان إرکال ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 15 90-2423249207+

دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه
ناصر میقان دوشنبه 11 اسفند 1399 0 نظر

دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

ما در کنار شما خواهیم بود تا با شرایط تحصیل و زندگی در کشور ترکیه آشنا شوید برای ما مهم است که آنچه برای چند سال بعد خود در ذهن دارید ، به واقعیت بپیوندد.

ویزای تحصیلی ترکیه و بررسی شرایط آن

ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط تحصیل در ترکیه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. هزینه تحصیل در ترکیه چه میزان است و آیا تحصیل در کشور ترکیه انتخاب مناسبی برای داشتن یک آینده شغلی درخشان است؟

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

این ها سوالاتی است که بارها بر روی وبسایت ها مطرح شده است. پاسخ این سوالات و تمامی نکات مهم و اصلی در رابطه با ویزای تحصیلی ترکیه در ادامه مقاله شرح داده می شود. در سال های اخیر علاقه مندان زیادی برای تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کرده اند. از این رو این مقاله به شرایط تحصیل در ترکیه اختصاص داده شده است. اگر خواهان اخذ ویزای تحصیلی ترکیه هستید و قصد تحقیق در این باره دارید با ادامه مقاله همراه شوید و اطلاعات جامعی در این باره کسب نمایید. کارشناسان شرکت اطلس پیکو همواره آماده پاسخ گویی به سوالات شما در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می باشند.

مباحثی که در این مطلب بررسی خواهیم کرد :

 •        شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه
 •        تحصیل زیر ۱۸ سال در ترکیه
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و معرفی دانشگاه های ترکیه
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و انواع آن
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و اقامت همراه با خانواده
 •        مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع لیسانس
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع فوق لیسانس
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع دکترا
 •        ویزای تحصیلی ترکیه به همراه بورس تحصیلی  
 •        ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه های تحصیل و زندگی
 •        اقامت تحصیلی در ترکیه
 •        معادل سازی مدارک ( دنکلیک )

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

 

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه
معمولا برای ورود و تحصیل در هر کشوری نیاز به ویزای تحصیلی دارید. کشور ترکیه نیز از این قاعده مستنثی نیست. ایرانیان برای ورود به ترکیه به ترکیه با اهداف توریستی نیاز به اخذ ویزای توریستی ترکیه ندارند و به مدت 90 روز می توانند ، از ترکیه دیدن کنند. در طول این مدت امکان تحصیل و کار در ترکیه وجود ندارد. بنابراین برای تحصیل در ترکیه نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ندارید. اما در ابتدا باید رشته و دانشگاه یا موسسه آموزشی خود را انتخاب کرده و پذیرش بگیرید. سپس می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید
پس از تحصیل در مدرسه می توان برای تحصیلات دانشگاهی در ترکیه اقدام کرد، تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است


تحصیل زیر ۱۸ سال در ترکیه

تحصیل در ترکیه برای کودکان در مقاطع پیش دبستانی، دوره ابتدایی و دوره متوسطه امکان پذیر است.

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

دوره پیش دبستانی در ترکیه اختیاری بوده و تا سن 6 سالگی در این دوره تحصیل می شود. دوره ابتدایی اجباری بوده و 8 سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع متوسطه در دبیرستان یا هنرستان امکان پذیر است و دانش آموزان تا سن حداکثر 18 سال در مقطع متوسطه تحصیل می کنند و تحصیل در این مقطع نیز اجباری می باشد. تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه در مدارس دولتی، برای همه دانش آموزان ترکیه ای و خارجی رایگان می باشد. تحصیل در مدارس ترکیه به زبان ترکی است اما دانش آموزان باید یک زبان خارجی نیز یاد بگیرند. برخی از مدارس خصوصی در ترکیه تحصیل دو زبانه نیز ارائه می دهند. دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل در مدارس ترکیه را دارند باید آزمونی را بگذرانند تا سطح توانایی خود را برای تحصیل در مدارس ترکیه نشان دهند.
مدارس بین المللی ترکیه می توانند بهترین انتخاب برای دانش آموزان خارجی باشند. مدرسه بین المللی استانبول در شهر استانبول و مدرسه بین المللی MIF در شهر ازمیر از مدارس در ترکیه هستند که برای تحصیل زیر ۱۸ سال در ترکیه گزینه مناسبی محسوب می شوند. مدرسه استانبول بین 9،450 تا 27،525 دلار در سال شهریه دارد. مدرسه MIF نیز بین 6،000 تا 22،000 دلار در سال شهریه دارد.


مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع لیسانس

اگر قصد تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس دارید، برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، ابتدا باید رشته تحصیلی و دانشگاه خود را انتخاب کرده و از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرید.

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

دانشگاه های ترکیه در زمینه های هنر، علوم و معماری زبانزد هستند. محبوب ترین رشته ها در مقطع لیسانس در ترکیه تربیت مدرس، بازرگانی، روابط بین الملل، بیوشیمی و مهندسی پزشکی، معماری و روزنامه نگاری می باشد. پذیرش در دانشگاه می تواند بر اساس معدل دانش آموزان در دبیرستان و نتیجه آزمون جامع ورودی به دانشگاه های ترکیه انجام شود. هر یک از دانشگاه ها ممکن است شرایط خاصی برای ورود داشته باشند. در رشته های انگلیسی زبان دانشگاه عموما مدرک آیلتس 5 تا 6.5 درخواست می کنند.

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع فوق لیسانس

همان طور که پیش تر بیان شد اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید، برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه، ابتدا باید رشته تحصیلی و دانشگاه خود را انتخاب کرده و از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرید.

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه

در مقطع فوق لیسانس نیز دانشگاه های ترکیه رشته های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند. دولت ترکیه هر ساله برای دانشجویان خارجی در دانشگاه ها سهمیه در نظر می گیرد و برای بررسی شانس خود برای اخذ پذیرش می توانید ظرفیت دانشگاه ها را بررسی کنید. تقریبا هر رشته ای را می توان در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرد اما محبوب ترین این رشته ها معماری، بازرگانی، مدیریت، روابط بین الملل و مهندسی می باشد.

 
ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع دکترا


تحصیل دکترا در ترکیه معمولا 4 سال به طول می انجامد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقطع دکترا باید یک پروپوزال تحقیقاتی آماده کرده و با اساتید دانشگاه ها مکاتبه کنید. دانشگاه و کمیته اساتید ناظر پروپوزال شما را بررسی کرده و در صورت تایید یک سوپروایزر برای شما انتخاب می شوید و می توانید پذیرش دانشگاه را کسب کنید. در برخی از دانشگاه ها ممکن است نیاز به آزمون ورودی داشته باشید. با در اختیار داشتن پذیرش دانشگاه می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.


ویزای تحصیلی ترکیه به همراه بورس تحصیلی

دولت ترکیه برای دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی دولتی در نظر گرفته است و از این طریق دانشجویان بین المللی را به تحصیل در دانشگاه های ترکیه ترغیب می کند. بورسیه تحصیلی در ترکیه فرصت مناسبی را برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه فراهم می آورد. در حال حاضر بورس تحصیلی تنها به دانشجویان خارجی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اعطا می شود. بورس تحصیلی ترکیه معمولا شامل هزینه های شهریه، خوابگاه، بیمه و سفر می باشد. برای اخذ این بورس باید به زبان ترکی تسلط داشته باشید و در صورت نیاز گذراندن دوره زبان ترکی اجباری می باشد. دانشجویان براساس روزمه تحصیلی شان می توانند این بورس را اتخاذ نمایند، موارد مهم برای کسب این بورسیه میانگین نمرات در مقاطع تحصیلی قبلی و آزمون ورودی دانشگاه می باشد.

ویزای تحصیلی ترکیه و هزینه های تحصیل و زندگی

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه
قبل از اقدام برای پذیرش دانشگاه در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه لازم است هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه را بررسی کنید. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی بین 450 تا 1500 دلار در سال، در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی بین 600 تا 900 دلار در سال می باشد. هزینه زندگی ماهیانه بین 350 تا 500 دلار خواهد بود و هزینه ای بین 100 تا 150 دلار در هر ترم برای کتاب هزینه می شود.


ویزای تحصیلی ترکیه و معرفی دانشگاه های ترکیه

ترکیه دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی می باشد، که در همه مقاطع تحصیلی فعالیت دارند. دو دانشگاه در ترکیه وجود دارند که در رنکینگ جهانی رتبه زیر 400 کسب نموده اند. برخی از دانشگاه های ترکیه ای که به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می دهند، در لیست زیر معرفی شده است:

 دپارتمان اخذ پذیرش دانشگاه


         Istanbul Aydin University
         TED University
         Bilkent University
         Koc University

  Istanbul Sehir University

ویزای تحصیلی ترکیه و انواع آن

جهت تحصیل در ترکیه نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه دارید. بسته به نوع دوره تحصیلی که شخص انتخاب می کند، انواع مختلفی از ویزا توسط سفارت ترکیه ارائه می شود. انواع ویزای تحصیلی ترکیه به شرح زیر می باشد

 • ویزای کارآموزی
 • ویزای کارآموزی ERASMUS
 • ویزای کارآموزی  AISEC
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای تحصیل در جمهوری قبرس شمالی ترکیه
 •  

پس از پذیرش از دانشگاه و اخذ نامه پذیرش می توانید برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه به سفارت این کشور مراجعه و با ارائه نامه پذیرش و سایر مدارک، درخواست خود را تقدیم نمایید. با توجه به اینکه صدور ویزا ممکن است یک تا دو ماه زمان ببرد، بر اساس تاریخ شروع ترم به درستی برنامه ریزی کنید.


اقامت تحصیلی در ترکیه

از طریق اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می توانید برای تحصیل وارد خاک ترکیه شوید. تمامی دانشجویان خارجی که قصد اقامت بیش از 3 ماه در ترکیه دارند باید برای مجوز اقامت ترکیه درخواست دهند. درخواست صدور مجوز اقامت پس از ورود به ترکیه باید صورت پذیرد و باید در بازه زمانی ده روزه پس از ورود به ترکیه انجام شود. اگر برای بار اول برای اقامت دانشجویی ترکیه درخواست می دهید، پس از ارائه درخواست، 30 روز زمان دارید تا مدارک خود را کامل کنید.

مدارک لازم برای اولین درخواست مجوز اقامت دانشجویی به شرح زیر می باشد

     پاسپورت و فتوکپی آن
         4 قطعه عکس
         اسناد لازم برای نشان دادن تمکن مالی در طول زمان اقامت در ترکیه
         بیمه درمانی معتبر
         نامه دانشجویی
         رسید پرداخت مالیات که هزینه های مربوط به مجوز اقامت را پوشش می دهد


         برای افراد زیر 18 سال این دو مورد نیز لازم است و باید مهر سفارت ایران داشته باشد:

         رضایت نامه از والدین
         گواهی تولد
ویزای تحصیلی ترکیه و مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن
تمامی دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه باید ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ساده و مشخص است؛ تاییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر را به همراه فرم درخواست ویزا به سفارت ترکیه در ایران تحویل دهید. معمولا پس از دو ماه نتیجه درخواست شما اعلام می شود. به طور کلی مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد.

         نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه محل تحصیل یا موسسه آموزشی

         پاسپورت؛ بر اساس قانون ترکیه مدت اعتبار پاسپورت باید حداقل تا 2 ماه پس از مدت اقامت یا اعتبار ویزا باشد.

         فرم درخواست ویزا
         عکس پاسپورتی
         اثبات تمکن مالی
معادل سازی مدارک ( دنکلیک )

افرادی که قصد تحصیل در ترکیه و در تمام مقاطع تحصیلی را دارند می بایستی برای معادل سازی مدارک خود اقدام کنند به این معادل سازی مدارک در ترکیه دنکلیک گفته می شود که عموما توسط وزارت آموزش و پروش  ترکیه در صورتی که متقاضی خواهان تطبیق دروس خود از دوره ابتدایی تا دبیرستان باشد و همچنین سازمان آموزش عالی ترکیه (yok) در صورتی که متقاضی درخواست تطبیق واحدهای دانشگاهی خود را داشته باشد انجام می گیرد.

در بسیاری از موارد افرادی که به قصد ادامه تحصیل و یا حتی کار در ترکیه به این کشور مهاجرت می کنند نیازمند دنکلیک مدارک خود هستن که نشان دهند مدارک تحصیلیشان در ترکیه به رسمیت شناخته شده است.

دنکلیک مدارک تحصیلی

دنکلیک مدارک تحصیلی از پایه ابتدایی الی دبیرستان در ترکیه توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور صورت می گیرد. در ترکیه تحصیلات قبل از دانشگاه از 12 پایه تحصیلی تشکیل شده است بنابراین در نظر داشته باشید در صورتی که نظام قدیم هستید ارایه ی دیپلم و پیش دانشگاهی شما برای تطبیق مدارکتان در ترکیه الزامی می باشد.

ولی در صورتی که فارغ التحصیل نظام جدید هستید ارایه دانشنامه و ریزنمرات پایه دوازدهم تحصیلی برای امور مربوط به دنکلیک کفایت می کند. توجه کنید که برای امور مربوط به تطبیق واحد ارایه دانشنامه و ریزنمرات الزامی می باشد.


دنکلیک مدارک دانشگاهی

در صورتی که در نظر داشته باشید برای مقاطع بالاتر تحصیلی اقدام کنید و یا در جایی مشغول به کار شوید لازم است که در ابتدا مدارک دانشگاهی خود را تطبیق دهید. تطبیق مدارک دانشگاهی در ترکیه توسط سازمان آموزش عالی این کشور که معروف به yok می باشد انجام می پذیرد.

مدت زمانی که برای دنکلیک مدارک دانشگاهی باید در نظر بگیرید با توجه به رشته تحصیلی متفاوت می باشد مثلا برای رشته های پزشکی و زیر مجموعه آنها عموما تا یکسال نیز ممکن است پروسه تطبیق مدارک به طول انجامد این در حالی است که برای سایر رشته ها بین 3 الی 6 ماه کفایت می کند.


مدارک لازم برای دنکلیک

قبل از این که پروسه تطبیق مدارک تحصیلی خود را شروع کنید موارد زیر را آماده کنید

    اصل دیپلم و یا کپی برابر اصل آن که به صورت محضری آماده شده باشد.

نکته: در اینجا منظور از دیپلم دانشنامه می باشد که می تواند دیپلم، پیش دانشگاهی، دانشنامه کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

    ترجمه رسمی به زبان ترکی اصل دیپلم
    کپی از اصل دیپلم و ترجمه های رسمی آن

برای دنکلیک مدارک تحصیلی که از کشوهای عضو اتحادیه اروپا اخذ شده باشد علاوه بر اصل دانشنامه ضمایم رسمی و محضری آنها نیز لازم می باشد.

    کارت اقامت یا برگه راندوو
    اصل پاسپورت
    پر کردن فرم دنکلیک
    یک سری کپی از تمام موارد ذکر شده
    یک قطعه عکس
    واریز هزینه های دنکلیک

نکته: بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان آموزش و پرورش ترکیه از تاریخ 2019/09/30 کلیه امور مربوط به دنکلیک فقط از طریق دریافت وقت قبلی یعنی راندوو از طریق سیستم امکان پذیر می باشد و به مراجعان بدون راندوو پاسخ داده نخواهد شد.

در صورتی که دنکلیک نداشته باشید مشکلات زیر برای شما به وجود خواهد آمد:

برای افرادی که در رشته های مهندسی فارغ التحصیل شده اند در صورتی که امور مربوط به تطبیق واحد را انجام ندهند هرگز نمی توانند در اتاق مهندسان ثبت نام کنند و همچنین نمی توانند پروژه ها را امضا کنند.

برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی که شرایط به مراتب سخت تر است این افراد نه تنها نمی توانند در جایی کار کنند حتی اجازه تاسیس مطب را نیز ندارند. علاوه بر دنکلیک برای اجازه کار این افراد داشتن مجوز از وزارت بهداشت الزامی می باشد. و حتی داروسازان نمی توانند داروخانه ای باز کنند.

چگونه می توان معادل سازی کرد؟

برای افرادی که در رشته های پزشکی فارغ التحصیل شده باشند فارغ از این که مدرک تحصیلی خود را از کدام کشور گرفته باشند باید در آزمون STS شرکت کنند ( آزمون TUS ) و از 100 امتیاز 40 امتیاز را حداقل کسب کنند در غیر این صورت نمی توانند مدارک خود را معادل سازی کنند.

برای افرادی که در رشته های دندانپزشکی فارغ التحصیل شده باشند فارغ از این که در کدام کشور تحصیل کرده باشند باید در آزمون STS (با همان محتوای آزمون DUS) شرکت کنند و موفق به کسب  امتیاز 40 از 100 امتیاز شوند در غیر این صورت نمی توانند موفق به معادلسازی مدارک خود شوند.

در رشته های داروسازی متقاضیان باید در آزمون شفاهی (مصاحبه ) که توسط دانشگاه آنادولی برگزار می شود شرکت کنند. معادل سازی با توجه به جواب های متقاضیان صورت می گیرد.

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و معماری باید بتواننددر آزمون STS-2 از 100 نمره 40 نمره به دست بیاورند.در این صورت مدرک معادل سازی به آنها اعطاء می گردد.

معلمان می بایستی موفق شوند در آزمون KPSS از 100 نمره حداقل 50 را کسب کنند تا  بتوانند گواهینامه معادل سازی خود را دریافت کنند.

فارغ التحصیلان حقوق می بایستی یک سری از دروس خود را در ترکیه و در یکی از دانشگاه ها بگذرانندو یا در آزمون هایی که STS برای فارغ التحصیلان حقوق برگزار می کنند شرکت نمایند در غیر این صورت مدارکشان برای معادل سازی پذیرفته نمی شود

0