info@atlaspico.com روبروی مارک آنتالیا ، خیابان 470 ، آپارتمان إرکال ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 15 90-2423249207+

دپارتمان راه اندازی کسب و کار

دپارتمان راه اندازی کسب و کار
ناصر میقان دوشنبه 11 اسفند 1399 0 نظر

دپارتمان راه اندازی کسب و کار

دپارتمان راه اندازی کسب و کار

راه اندازی کسب و کار در ترکیه به سبب رشد اقتصادی ترکیه در چند سال اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است به خصوص در این بین افرادی که به قصد سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به این کار می کنند در بسیاری از موارد در جریان کار قرار ندارند.

 

تاسیس یک فروشگاه یا راه اندازی کسب و کار خود در ترکیه برای اتباع خارجی بر اساس شرایطی انجام می شود. مثلا شما در صورتی که برای تحصیل در ترکیه راهی این کشور هستید نمی توانید اقدام به تاسیس فروشگاه یا کسب و کار خود کنید. مثلا شما قبل از هر چیزی باید بدانید که برای راه اندازی مغازه در ترکیه به چه مدارکی احتیاج خواهید داشت؟

برای اخذ مجوز باید به کدام مراکز و موسسات مراجعه کنید؟ آیا برای انجام این کار نیاز به اخذ اقامت ترکیه دارید و یا حتی با اخذ شهروندی ترکیه هم نیاز به اخذ مجوز دارید یا نه؟

 دپارتمان راه اندازی کسب و کار

 

مراحل راه اندازی کسب و کار خود در ترکیه

برای راه اندازی یک فروشگاه یا کسب و کار خود در ترکیه شما به عنوان تبعه خارجی که موفق به اخذ اقامت یکساله ترکیه و یا اخذ اقامت بلند مدت ترکیه شدید باید مراحلی را پشت سر قرار دهید که در نهایت بتوانید برای این کار اقدام نمایید.دریافت اجازه کار در ترکیه

اولین کاری که در زمینه راه اندازی مغازه در ترکیه باید انجام بدهید اخذ مجوز کار در کشور ترکیه می باشد. البته ذکر این نکته لازم است که برای اخذ مجوز کار در بسیاری از موارد داشتن کیملیک یا همان اجازه اقامت ترکیه لازم می باشد. در کشور ترکیه شما می توانید از دو طریق اقدام به اخذ اجازه کار در ترکیه یا همان ایش ایزنی کنید.

 • شخص به عنوان کارمند در یک شرکت ترک مشغول به کار می شود. در وهله اول این اشخصاص باید موفق به اخذ اقامت در ترکیه شده باشند و به دنبال آن می توانند بر اساس تخصص خود اقدام به یافتن شرکتی کنند که با توجه به تخصص شخص حاضر باشد فرد را استخدام کند، از اداره کار و امور اجتماعی ترکیه برای فرد اجازه کار دریافت کنید و بیمه رد کند.
 • در نوع دوم شخص خود به عنوان کارفرما می تواند اقدام به ثبت شرکت در ترکیه و یا برند خود نماید. در این صورت فرد نیازی به استخدام در سایر شرکت ها را ندارد. به همین دلیل می تواند با دارا بودن شرایط ، کار خود را تاسیس و از آن طریق برای خود بیمه رد کند.

 

مراحل اخذ اجازه کار در ترکیه

برای راه اندازی کسب و کار خود در ترکیه قبل از هر چیز لازم است تا شما در خصوص اخذ اجازه کار در ترکیه اطلاعات داشته باشید در زیر سعی شده است تا به برخی از این موارد اشاره شود:

 • ارسال نامه دعوت به کار توسط کارفرما به ادراه کار و امور اجتماعی ترکیه.
 • ارسال درخواست کار به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه.
 • ارسال مدارک مورد درخواست ادراه کار و امور اجتماعی ترکیه ( در عرض 6 روز این مدارک باید ارسال شود).
 • اعلام نتیجه از سمت اداره کار و امور اجتماعی ترکیه به دو صورت چاپی و یا آنلاین.
 • مهلت 30 روزه برای کسب اقامت کاری ترکیه.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ترکیه

 • اخذ دفترچه اقامت (کیملیک)
 • دو قطعه عکس
 • برگه اقامت
 • پاسپورت
 • کد رمز دولتی کارفرما
 • ایمیل کارفرما
 • مدارک صحت شرکت یا کمپانی درخواست ککنده ویزای کار
 • برگه درخواست الکترونیکی
 • مدارک تایید کننده صحت پیشنهاد کاری از کارفرما
 • برگه درخواست کار از کارفرمای ترک


روش های راه اندازی کسب و کار خود یا تاسیس یک فروشگاه در ترکیه

افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق راه اندازی کسب و کار خود در ترکیه را دارند برای این امر می توانند از راه های مختلفی استفاده کنند.

 • خرید یک بیزینس که از قبل راه اندازی شده و در حال حاضر دایر می باشد و شخص فقط باید آن را ادمه دهد.
 • اخذ نمایندگی از مارک و برندهای معروف و ادامه دادن از این طریق.
 • راه اندازی صفر تا صد یک کسب و کار تازه در ترکیه توسط خود شخص.

 

انتخاب نوع راه اندازی کسب و کار در ترکیه

این که شما قصد دارید کدام یک از روش های ذکر شده در بالا را برای راه اندازی مغازه در ترکیه انتخاب کنید به شرایط  مالی و نوع کاری که در صدد انجام آن هستید بستگی دارد. البته در نظر داشته باشید که در این زمینه تحقیقات لازم و جامعی را باید انجام دهید.

در زیر به توضیح بیشتری در این زمینه پرداخته ایم :
خرید کسب و کار آماده یا بیزینس فعال که از قبل راه اندازی شده است می تواند مثبت باشد ولی بیزینسی که به فروش می رسد ممکن است مشکلات خاص خودش را از لحاظ هزینه و درامد یا مسایل حقوقی داشته باشد که نیاز به بررسی تخصصی دارد
این نوع بیزینس ها باید در سه زمینه بررسی تخصصی شوند :
ابتدا باید قیمت بیزینس بررسی شود سپس امکاناتی که دارد ، مجوزها و هزینه ها و سود میانگین ماهیانه نیاز به بررسی تخصصی دارد تا در آینده دچار مشکل نشوید.
دریافت نمایندگی از مارک های معروف می تواند انتخاب مناسبی باشد. ولیکن در نظر داشته باشید که برندهای معروف برای اعطای نمایندگی خود مثل ال سی وایکیکی و … در شروع از شما مبلغ بالایی را درخواست خواهند کرد. اخذ نمایندگی از مارک و برندهای معروف یا فرانچایز می تواند یکی از بهترین راه های مهاجرت شما باشد.
در راه اندازی صفر تا صد یک کار توسط خود شخص ، نیازمند جمع آوری اطلاعات کلیدی در مورد آن می باشد. ما در زیر اطلاعاتی در این زمینه برای شما جمع آوری کرده ایم.

یکی از سخت ترین کارها ، کارآفرینی است آن هم در یک کشور غریب ، قبل از هر چیز به این موضوعات فکر کنید :

انگیزه شما از راه اندازی یک کسب و کار جدید چیست؟
واقعا می خواهید در این کسب و کار جدید چه کنید؟ (جذاب بودن و هیجان انگیز بودن کافی نیست. مهم این است که این داستان اجرایی باشد)
با ایجاد کسب و کار جدید چه ارزشی ایجاد می‌کنید؟ (فراموش نکنید که  ارزش چیزی است که مشتری حاضر باشد به خاطر آن پول پرداخت کند. در غیر این صورت شاید شما یک کار خیر انجام داده باشید اما کسب و کاری بنا نکرده‌اید)
چه کسی قرار هست به شما پول بدهد ؟ (حتما قبول دارید که خروجی هر کسب و کاری، نهایتا توسط بازار آن، سنجیده میشود ، ما و شما نمیتوانیم یک کسب و کار جدید ایجاد کنیم و وقتی که دیدیم مردم حاضر نیستند خدمات را خریداری کنند، بگوییم ما تلاش کردیم، ولی جامعه قدر ما را نمیدانست! بازار، معیار نهایی سنجش ارزشی است که ما برای مردم ایجاد میکنیم. مردم با پرداخت پول، جدای از تامین هزینه اجرای کسب و کار، از میان فعالیتهای مختلف، به فعالیتهایی که آنها را راضی تر و خوشحالتر کرده است، رای میدهند)
آیا صنعتی را که می‌خواهید در آن فعالیت کنید، می‌شناسید؟ (بد نیست قبل از اینکه در یک صنعت مشغول به فعالیت شوید، تحلیلی استراتژیک از آن صنعت هم داشته باشید)
تا چه حد با مسائل مالی مرتبط با راه اندازی کسب و کار آشنا هستید؟( شاید بتوان استفاده از نیروی مختصص مالی را کمی به تعویق انداخت، اما فکر کردن به مسائل مالی و چالش‌های مالی چیزی نیست که به دست فراموشی سپرده شود)
یکی از پایه‌های استراتژی، توجه به رقبا، شناخت آن‌ها و تلاش برای پیشی‌گرفتن از آن‌هاست.

شناخت رقبا در ترکیه

در قدم اول بازار هدف‌مون رو مشخص می کنیم سپس در قدم دوم براساس نیازهای مخاطب ، سبد کالا و خدمات‌مان را قرار می دهیم ، حالا در قدم سوم نوبت این هست که رقیب هایمان را بررسی کنیم و ببینیم که به جز ما چه کسانی روی این بازار با سبد کالا و خدمات مشابه کار می‌کنند.چه کسانی را به عنوان رقیب در نظر بگیریم؟

 

 شناخت رقبا

 

پاسخ به این سوال، دو بخش دارد:  رقیبان فعلی و رقیبان بالقوه. بخش اول پاسخ، ساده و سریع به دست می‌آید و بخش دوم، نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است.
رقیبان فعلی کسب و کار شما کسانی هستند که همین الان، در بازار هدف شما، محصولی مشابه (یا قابل مقایسه) با محصول شما عرضه می‌کنند. به طور مشخص، منظور از رقیب، مجموعه‌‌هایی هستند که با شما در یک گروه استراتژیک قرار می‌گیرند.
رقیبان بالقوه افراد و مجموعه‌هایی هستند که در حال حاضر به شکل مستقیم با شما رقابت نمی‌کنند. اما به صورت بالقوه می‌توانند تهدیدی برای شما باشند. تشخیص رقیبان بالقوه چندان ساده نیست.
توجه داشته باشید تمامی این مراحل به صورت ابتدا روی کاغذ می آید و در مورد هر کدام تحقیق می شود و بعد از آنکه به جمع‌ بندی رسیدیم  وارد عمل می‌شویم. یعنی به جای اینکه بدون تحقیق و بررسی برویم یک محصولی رو تولید کنیم یا خدمتی رو تبلیغ کنیم که اصلا بازار هدف نیازی بهش نداره، قبل از آن با تحقیقاتی که انجام می دهیم جلوی اشتباهات مراحل تولید، تبلیغ و... رو می‌گیریم و تا حدی از هدر رفت سرمایه و زمان کم می‌کنیم.

ایجاد مزیتی رقابتی در ترکیه

به طور قاطع شما در هر بازاری رقبای بسیاری برای شما و کسب و کارتان وجود دارد ، هزاران نفر ، مشابه محصول شما رو ارائه می‌کنند و هر روز کالا و خدماتی مشابه با آنچه که شما قصد ارائه‌ آن را دارید تبلیغ می‌کنند، حالا چطور می‌توانیم در این بازار شلوغ موفق شویم؟
واقعیت این است که شما می‌توانید به مزیت رقابتی فکر نکنید و کسب و کارتان را هم اداره کنید. اما اتفاقی که می‌افتد این است که گرفتار دام رفتارهای تاکتیکی خواهید شد. شما باید در سطح کلان، یک بار تکلیف خودتان را مشخص کنید که محور اصلی رقابت شما چیست و نسبت به رقیبان‌تان چه مزیتی دارید. سپس روی مزیت رقابتی خودتان سرمایه‌گذاری کنید و در آن حوزه قوی‌تر شوید.

 ایجاد مزیت رقابتی

 

آیتم هایی که در موفقیت برنامه بازاریابی نقش کلیدی دارند رو ما برای شما در لیست زیر آوردیم :

 • محصول Producظ
 • قیمت Price
 • محل توزیع Place
 • تبلیغات و ترویج Promotion

در بازاریابی چهار کلمه‌ی کلیدی داریم که هر چهار مورد آن‌ها با P آغاز می‌شوند و این چهار پی، زیربنای بسیاری از مباحث بازاریابی است.
شما به عنوان یک بازاریاب ، مدیر یا کارآفرین باید این چهار عنصر را به خوبی بشناسید. می توانید روی هر عنصر تمرکز کنید و مزیت‌های رقابتی رو برای ورود به بازار هدف خودتان ایجاد کنید. بحث رقابت بر سر قیمت رو در نظر بگیرید،

 • محصول (Product)
          میزان تنوع محصولات / نسخه‌های مختلف محصول
          کیفیت محصول
          طراحی محصول
          Feature‌ ها و قابلیت‌های محصول
          برند و نام تجاری
          بسته‌بندی و ابعاد
          گارانتی و خدمات
          سیاست‌های مرجوعی
 • قیمت (Price)
          سیاست اعلام قیمت رسمی
          تخفیف‌ها و مشوق‌ها
          سیاست‌های پرداخت مدت‌دار / خرید نقدی
 • ترویج (Promotion)
          تبلیغات
          برنامه‌های پروموشن و ترویج فروش
          برنامه‌های استفاده از تیم فروش
          روابط عمومی
          بازاریابی مستقیم
 • مکان (Place)
          کانال‌های توزیع
          تصمیم‌گیری درباره‌ی پوشش منطقه‌ای (جغرافیایی)
          حمل و نقل
          انبارداری و چیدمان

مراحل راه اندازی فروشگاه خود در ترکیه

قبل از هر چیزی به شما توصیه می شود که با یک مشاور در این زمینه یا یک وکیل صحبت داشته باشید. به خصوص در صورتی که قصد اخذ شهروندی ترکیه را از طریق سرمایه گذاری در ترکیه را دارید یا در نظر دارید از طریق خرید ملک در ترکیه اقدام به راه اندازی مغازه در ترکیه نمایید اطلاعات لازم و ضروری را در این زمینه به دست آورید. در زیر سعی شده است به برخی از این موراد به اختصار اشاره شود:

 • مشخص کردن مقدار سرمایه برای اجاره ملک در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه.
 • انتخاب محل راه اندازی مغازه در ترکیه.
 • ثبت آدرس محل مورد نظر متقاضی در اداره پلیس.
 • دریافت کارت اجازه کار از اداره پلیس ترکیه.
 • اخذ شماره مالیاتی بر اساس محل سکونت متقاضی.
 • مراجه به ادراه مالیات جهت ثبت کردن شرکت و به دنبال ان دریافت نامه ثبت شرکت.
 • ثبت اظهار نامه مالیاتی در ترکیه.
 • ارایه درخواست راه اندازی مغازه در ترکیه به سازمان بازرگانی و ثبت آن.
 • چاپ آگهی تاسیس مغازه در روزنامه رسمی.
 • ارایه مدارک و مستندات به صورت کامل به شهرداری و فرمانداری منطقه.

مدارک لازم جهت تاسیس فروشگاه در ترکیه

 مدارک لازم


قبل از هر کاری باید نسبت به آماده کردن مدارک زیر اقدام کنید.

 • اخذ گواهی ثبت مالیاتی
 • اجاره نامه محل مغازه ( در دفتر اسناد رسمی با مهر نوتر)
 • لیست افراد دارای حق امضاء که در دفاتر نوتر به تاببد رسیده باشند.
 • ارایه روزنامه تجاری که آگهی تاسیس در آن به چاپ رسیده باشد.
 • ارایه فرم اظهارنامه مالیاتی
 • دریافت تاییده امنیتی از شهرداری منطقه ( این نامه برای موارد اضطراری و آتش سوزی می باشد)

اگر می خواهید در ترکیه بیزینس خودتان را راه بیاندازید و به فکر رشد و توسعه کسب و کار خود هستید ما به شما مشاوره می دهیم ، کمک می کنیم تا این مهم برایتان اتفاق بیفتد.
از امروز مطلب جدیدی رو تحت عنوان "راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه" با هم شروع می‌کنیم. سعی ما بر این است که با تولید محتواهای به روز، قدم به قدم راه‌اندازی یک کسب و کار در ترکیه رو با هم مرور کنیم و به سوالات شما پاسخ می دهیم.

0